Wisława Szymborska - opinie o poetce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Smutek i melancholię poetka rozbraja dowcipem. Proponuje uśmiech (bo w nim zawiera się wybór i margines wolności) zamiast łzy, złości, lęku. Człowiek z poczuciem humoru nie przegrywa do końca (…)Szymborska uśmiecha się na sto sposobów. Bez złudzeń, ale z nadzieją, wyciąga rękę do zgody - z kochankiem, z życiem, ze światem. Jej „filozoficzny szlagier” łączy banał z monadologią, edukację z elegią, potoczną lekkość z problemem egzystencjalnym, powagę z humorem. Doprawdy, niezwykła ta „piosenka”. Monolog rozpoczyna formuła ogólna „Nic dwa razy…”. Znajomość konieczności pomaga przezwyciężyć miłosny kryzys, a miłość - ujęta w perspektywie Bytu - sprzyja filozoficznej medytacji. Popularny „wykład” prawa zmienności to w gruncie rzeczy pojedynek z Erosem - Anna Węgrzyniakowa w Słowniku Literatury Polskiej XX wieku.

W anglojęzycznym świecie, Szymborska jest najmniej znanym laureatem Nobla, od czasu przyznania go w 1984 roku czeskiemu poecie, Jaroslavowi Seifertowiz okazji przyznania Szymborskiej Nobla publicysta „Washington Post”, David Streitfeld.

Często skłania się ku afektacji - Czesław Miłosz w swej Historii literatury polskiej z 1983 roku.

Ta nagroda należała się Szymborskiej od dawna (…)Spodziewałem się, ze ja dostanie. Nie ma dziś na świecie tak mistrzowskiej poezji, zarówno na poziomie tekstu, techniki literackiej, jak i od strony filozoficznej. Jestem bardzo szczęśliwy, że miałem jakiś skromny udział w udostępnieniu tej poezji amerykańskim czytelnikom znany poeta i profesor literatury polskiej na Uniwersytecie Harvarda, współautor (wraz z Clare Cavanagh) przekładu zbioru wierszy Szymborskiej View with a Grain of Sand (Widok z ziarenkiem piasku) - Stanisław Barańczak w komentarzu do przyznania literackiej Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej.

Wisława Szymborska naprawdę zasłużyła na tę nagrodę (…) Zasłużyła bardziej niż wielu literackich noblistów w ostatnich latach. Tym razem wyróżnienie na pewno nie miało charakteru politycznego, ani według rozdzielnika - jeśli w 16 lat po Miłoszu Nobla dostaje polska poetka. Szymborska jest w Ameryce od dawna znana i ceniona, choć nie tak znana jeszcze jak na przykład w Niemczech, gdzie otrzymała nagrodę Goethego - mieszkający i tworzący w Waszyngtonie pisarz Henryk Grynberg z okazji przyznania Szymborskiej Nobla.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Głos w sprawie pornografii - analiza i interpretacja
2  Niektórzy lubią poezję - analiza i interpretacja
3  Dwie małpy Bruegla - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Wisława Szymborska - opinie o poetce    Tagi: