Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja

Podmiotem lirycznym tego wiersza jest kot, którego właściciel zmarł i zostawił go samego w pustym mieszkaniu. Śmierć pojawia się już w pierwszym wersie:

“Umrzeć – tego nie robi się kotu”

Cały utwór utrzymany jest w tonacji delikatnej pretensji kota do właściciela za to, że odszedł. Kot zdaje sobie dobrze sprawę ze swojej godności i wartości, stwierdza (jest to oczywiście ironia), że “kotu takich rzeczy się nie robi”.

W dalszej części pierwszej zwrotki następuje poetycki opis pustego mieszkania. Przedmioty znajdujące się w nim są niby takie same, ale inne, ponieważ człowiek nie nadaje już im tego charakteru, co dotychczas. Brak właściciela powoduje, że przedmioty te stają się dla kota obce, “nie te”.Wizja pustego mieszkania, pustego z powodu śmierci jednego z jego mieszkańców przywołuje na myśl “Treny” Jana Kochanowskiego, który pisał “wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim”. To właśnie sytuacja opisana w wierszu Szymborskiej – pustka po śmierci człowieka. Jej istotę oddaje fragment wiersza:

“Ktoś tutaj był i był,
a potem nagle zniknął
i uporczywie go nie ma.”Kot szuka swojego pana, relacjonując te czynności mówi o sobie w formie bezosobowej: “się zajrzało”, “sprawdziło”. Podkreśla to jego poczucie godności i dystans do samego siebie. Kot, odsuwając od siebie myśl o śmierci swojego pana zaczyna w końcu wyobrażać sobie jego powrót. Planuje udawać obrażonego i nieuradowanego powrotem bliskiej mu osoby, aby pokazać, że “tak z kotem nie można”. Obiecuje sobie, że nie będzie piszczał ani skakał z radości, ale podchodził do pana powoli, “na obrażonych łapach”.
autor:

Małgorzata Haze -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - janek (janekstr {at} wp.pl)
  Ten wiersz jest zachwycający. Przeczytałem go raz, potem ponownie, a potem razy kilka, ciągle pochylając się ad jego prostotą, a głębią ukrytą miedzy wierszami jednocześnie.Ten wiersz to jest właśnie Szymborska w całej okazałości, zazdroszczę Jej tego z całego serca, bo z tym trzeba się urodzić. Napisane niby od niechcenia, a tyle w tym rozumnych przemyśleń, jeśli ktoś nie wzruszył się przy lekturze tego, niby zwykłego, wiersza, ten niech zajmie się oglądaniem telewizji. Tam można wszystko zrozumieć, tym bardziej, że jest się tam łatwo manipulowanym, wszyscy są zadowoleni, a wtedy jakiś tam głupi kot, mógłby zaprzątać nadzwyczaj przenikliwe, ocierające o mądrość myśli. Niestety, król jest nagi i wasza "mądrość" jest dla mnie tylko zwykłą głupotą. To tyle, i aż tyle...


 • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - Darek ()
  Zdanie pierwsze nie pochodzi od kota, jest narracją. Kot (jak małe dziecko) nie jest świadomy istnienia śmierci. Dla niego wszystko to nieuzasadnione zniknięcie, stąd i obraza. O ileż prościej jest znieść je starym, którym słowo śmierć wyjaśnia wszystko i pozwala żyć dalej. Kot (dziecko) będzie zawsze nieszczęśliwe.


 • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - wojtek ()
  Drogie dzieci to jest wiesz o kocie napisany na dodatek przez kociare, po prostu jawna dyskryminacja psow :( Odnosnie formy bezosobowej i pozostalych srodkow wyrazu to ja tez czesto w ten sposob mowie do swojego psa - np zezarloby sie kielbaski, co? albo takich rzeczy to sie psu nie robi - protestujac w imieniu psa przeciwko wyrzucaniu go z lozka. Na koniec oczywiscie, ze utwor jest reakcja na smierc kogos bliskiego i poetka w ten sposob postanawia wyrazic swoj zal


 • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - Hanka (h.gorska {at} interia.pl)
  Moim zdaniem każdy ma prawo interpretować wiersz jak go czuje / odbiera. Podmiot liryczny może tu być zwierzęciem bądź człowiekiem. Znane jest wiele przypadków jak psy po śmierci pana nie opuszczały np. skwerku na skrzyżowaniu skąd zabrała go karetka pogotowia (pana oczywiście)lub kladły się na grobie i nie chciały odejść. czy ludzie czy zwierzęta to są to istoty współodczuwające. Dla mnie np. ten wiersz jest tęsknątą za moją kicią Klarą, która odeszła na zawsze przed świętami w wieku 18 lat. Szczególnie fragment ..." Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma"...


 • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - bodzio ()
  cała historia z kotem, to animalizacja ludzkich uczuć..fiksacja która się w umyśle każdego człowieka w ciężkich dla niego chwilach dokonuje (rozłąka, utrata, żałoba..). Po dłuższym czasie aby sobie pomódz "wyparcie" z jednej strony i "fiksacja" umożliwiają redukcje lęku do egzystencjalnego poziomu..alt to już nie to samo, to życie albo w autystycznym odrealnionym świecie, bądź schizoidalnym w gorszym przypadku, doprowadzającym do stopniowej dyssolucji - Ona chyba to rozumiała czuła bo miała jakieś odchylenia ( z całym szacunkiem do Pani W)


 • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - Ropuch (ciribaj {at} onet.pl)
  Zawsze kiedy czytam ten wiersz, przechodzą mnie ciarki. Ten utwór jest genialny- ryczeć mi się chce jak go czytam... Pod nazwą kota kryje się postać ludzka.


 • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - Recytator (..)
  Mam 13 lat. Zajmuje się recytacją. Swoje natchnienie szukam w Domu i przeglądając strony internetowe !! Przydał by się na tej stronie filmik !! Który ułatwiłby zrozumienie tego tekstu !! Ale musiało by być to powiedziane z dobrą dykcją i niesamowitą interpretacją, co zaciekawiło by czytelników tej strony !! Proszę o rozpatrzenie tej prośby !!


 • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - tomek (tomeknied {at} gmail.com)
  Zawsze dziwi mnie i dziwić nie przestanie, jak możliwe jest ślepe pisarzy kochanie. Wszak mają wzloty i upadki, lecz ślepa gawiedź widzi jedynie szczęśliwe przypadki.


 • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - kamolec... (kamila.pikuta {at} wp.pl)
  Nie do końca się zgadzam z tą interpretacją. Myślę, że nie została dopisana najważniejsza rzecz. Czyli to, że nie chodzi tu tak na prawdę o kota, tylko o stratę bliskiej osoby. Że tak samo może się czuć, na przykład małe dziecko, które nie rozumie, że ta osoba już nie wróci.


 • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - Izabela (izaaw {at} o2.pl)
  Ależ oczywiście, że jest to liryka maski - Szymborska napisała ten wiersz po śmierci Kornela Filipowicza. Kot jest autentyczny, należał do Filipowicza, a Szymborska po śmierci swojego mężczyzny była tą - "nie tą ręką", która kotu podawała jedzenie. W zwierzę natomiast włożyła swoje uczucia - rozpacz i ból po stracie bliskiej osoby. To jest niezaprzeczalnie liryka maski. Pozatym zwierzę nie oże miec ludzkich przemyśleń. Liryka maski to jest i już.


 • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - filo (nika886 {at} wp.pl)
  Wiersz został napisany po śmierci Kornela Filipowicza i to jego kot, a raczej kotka o imieniu Mizia została wykorzystana do ukazania straty, jaką odczuwała Szymborska...


 • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - Ala ()
  Zgadzam się, ze występuje tu ta liryka maski. Uczucia kota mają oddawać przynajmniej zbliżone uczucia człowieka (możemy uznać, że samej W.Szymborskiej po stracie bliskiej osoby). Ten wiersz ma pokazać jak bardzo cierpi człowiek- "tego nie robi się kotu" (tego się nie robi zwierzęciu,bo tak niesamowicie cierpi, to jak bardzo cierpi człowiek!). Autorka tej analizy zdecydowanie zawarła tu za mało informacji, również jeśli chodzi o porównanie do Trenów Kochanowskiego. Właściwie wiem,że dostałabym za tę pracę nie więcej niż 2, chociaż może ewentualnie 3 z minusem.


 • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - Norb! ()
  =,=' Owszem, jestem laikiem w tych rzeczach, ale moglibyście się trochę bardziej przypatrzyć twórczości Szymborskiej. Jest to jak najbardziej liryka maski. Przez umieszczenie kota na miejscu podmiotu lirycznego, autorka zyskała tak pożądany wtedy przez nią obiektywizm - z powodu utraty męża...


 • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - n. ()
  NIE WYSTĘPUJE tu liryka maski. Jest mowa o uczuciach zwierzęcia, nie człowieka. Bezsensem jest korzystanie z odpowiedniej terminologii tylko po to, żeby jej użyć. Tu się liczy kot i jego sposób postrzegania świata. Szymborska zapewne nierzadko miała do czynienia z kotami, jako że jej spostrzeżenia doskonale oddają rzeczywistość - te zwierzęta istotnie mają tendencję do podobnych zachowań (pozorna wyniosłość, egocentryzm).


 • Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja - siempre (ciapek18 {at} autoraf.pl)
  wydaje mi sie ze jest to utwor wart glebszych rozmyslen kazdy czuje smeirec ale za to nei kazdy potrafi ja zaakceptowac kot jest tu przenosnia wydaje mi sie ze kotem jest osoba ktora pozostala sama na tym swiecie i nei chce sie pogodzic ze smeircia bliskiej osoby i ciagle na nia czeka
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Wisława Szymborska - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies