Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Podmiotem lirycznym tego wiersza jest kot, którego właściciel zmarł i zostawił go samego w pustym mieszkaniu. Śmierć pojawia się już w pierwszym wersie:
“Umrzeć – tego nie robi się kotu”
Cały utwór utrzymany jest w tonacji delikatnej pretensji kota do właściciela za to, że odszedł. Kot zdaje sobie dobrze sprawę ze swojej godności i wartości, stwierdza (jest to oczywiście ironia), że “kotu takich rzeczy się nie robi”.

W dalszej części pierwszej zwrotki następuje poetycki opis pustego mieszkania. Przedmioty znajdujące się w nim są niby takie same, ale inne, ponieważ człowiek nie nadaje już im tego charakteru, co dotychczas. Brak właściciela powoduje, że przedmioty te stają się dla kota obce, “nie te”.Wizja pustego mieszkania, pustego z powodu śmierci jednego z jego mieszkańców przywołuje na myśl “Treny” Jana Kochanowskiego, który pisał “wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim”. To właśnie sytuacja opisana w wierszu Szymborskiej – pustka po śmierci człowieka. Jej istotę oddaje fragment wiersza:
“Ktoś tutaj był i był,
a potem nagle zniknął
i uporczywie go nie ma.”



Notice: Undefined variable: dane_x in /home/graffika/domains/klp.pl/public_html/klptest.php on line 757





  Dowiedz się więcej
1  Nic dwa razy - analiza i interpretacja
2  Wisława Szymborska - biografia
3  Atlantyda - analiza i interpretacja



Komentarze
artykuł / utwór: Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja


 • Ten wiersz jest zachwycający. Przeczytałem go raz, potem ponownie, a potem razy kilka, ciągle pochylając się ad jego prostotą, a głębią ukrytą miedzy wierszami jednocześnie.Ten wiersz to jest właśnie Szymborska w całej okazałości, zazdroszczę Jej tego z całego serca, bo z tym trzeba się urodzić. Napisane niby od niechcenia, a tyle w tym rozumnych przemyśleń, jeśli ktoś nie wzruszył się przy lekturze tego, niby zwykłego, wiersza, ten niech zajmie się oglądaniem telewizji. Tam można wszystko zrozumieć, tym bardziej, że jest się tam łatwo manipulowanym, wszyscy są zadowoleni, a wtedy jakiś tam głupi kot, mógłby zaprzątać nadzwyczaj przenikliwe, ocierające o mądrość myśli. Niestety, król jest nagi i wasza "mądrość" jest dla mnie tylko zwykłą głupotą. To tyle, i aż tyle...
  janek (janekstr {at} wp.pl)

 • Zdanie pierwsze nie pochodzi od kota, jest narracją. Kot (jak małe dziecko) nie jest świadomy istnienia śmierci. Dla niego wszystko to nieuzasadnione zniknięcie, stąd i obraza. O ileż prościej jest znieść je starym, którym słowo śmierć wyjaśnia wszystko i pozwala żyć dalej. Kot (dziecko) będzie zawsze nieszczęśliwe.
  Darek ()

 • Drogie dzieci to jest wiesz o kocie napisany na dodatek przez kociare, po prostu jawna dyskryminacja psow :( Odnosnie formy bezosobowej i pozostalych srodkow wyrazu to ja tez czesto w ten sposob mowie do swojego psa - np zezarloby sie kielbaski, co? albo takich rzeczy to sie psu nie robi - protestujac w imieniu psa przeciwko wyrzucaniu go z lozka. Na koniec oczywiscie, ze utwor jest reakcja na smierc kogos bliskiego i poetka w ten sposob postanawia wyrazic swoj zal
  wojtek ()

 • Moim zdaniem każdy ma prawo interpretować wiersz jak go czuje / odbiera. Podmiot liryczny może tu być zwierzęciem bądź człowiekiem. Znane jest wiele przypadków jak psy po śmierci pana nie opuszczały np. skwerku na skrzyżowaniu skąd zabrała go karetka pogotowia (pana oczywiście)lub kladły się na grobie i nie chciały odejść. czy ludzie czy zwierzęta to są to istoty współodczuwające. Dla mnie np. ten wiersz jest tęsknątą za moją kicią Klarą, która odeszła na zawsze przed świętami w wieku 18 lat. Szczególnie fragment ..." Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma"...
  Hanka (h.gorska {at} interia.pl)

 • cała historia z kotem, to animalizacja ludzkich uczuć..fiksacja która się w umyśle każdego człowieka w ciężkich dla niego chwilach dokonuje (rozłąka, utrata, żałoba..). Po dłuższym czasie aby sobie pomódz "wyparcie" z jednej strony i "fiksacja" umożliwiają redukcje lęku do egzystencjalnego poziomu..alt to już nie to samo, to życie albo w autystycznym odrealnionym świecie, bądź schizoidalnym w gorszym przypadku, doprowadzającym do stopniowej dyssolucji - Ona chyba to rozumiała czuła bo miała jakieś odchylenia ( z całym szacunkiem do Pani W)
  bodzio ()

 • Zawsze kiedy czytam ten wiersz, przechodzą mnie ciarki. Ten utwór jest genialny- ryczeć mi się chce jak go czytam... Pod nazwą kota kryje się postać ludzka.
  Ropuch (ciribaj {at} onet.pl)

 • Mam 13 lat. Zajmuje się recytacją. Swoje natchnienie szukam w Domu i przeglądając strony internetowe !! Przydał by się na tej stronie filmik !! Który ułatwiłby zrozumienie tego tekstu !! Ale musiało by być to powiedziane z dobrą dykcją i niesamowitą interpretacją, co zaciekawiło by czytelników tej strony !! Proszę o rozpatrzenie tej prośby !!
  Recytator (..)

 • Zawsze dziwi mnie i dziwić nie przestanie, jak możliwe jest ślepe pisarzy kochanie. Wszak mają wzloty i upadki, lecz ślepa gawiedź widzi jedynie szczęśliwe przypadki.
  tomek (tomeknied {at} gmail.com)

 • Nie do końca się zgadzam z tą interpretacją. Myślę, że nie została dopisana najważniejsza rzecz. Czyli to, że nie chodzi tu tak na prawdę o kota, tylko o stratę bliskiej osoby. Że tak samo może się czuć, na przykład małe dziecko, które nie rozumie, że ta osoba już nie wróci.
  kamolec... (kamila.pikuta {at} wp.pl)





Tagi: