Sto pociech - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wobec wszystkich kryteriów wyznaczania istoty człowieczeństwa czy wymiarów egzystencji człowieka podmiot wiersza Szymborskiej zachowuje ironiczny dystans, podkreśla ich nieprecyzyjność, niejednoznaczność, krytycznie je wartościuje.

Dwie ostatnie zwrotki puentują wszystkie sądy o człowieku, które pojawiły się we wcześniejszych partiach wiersza:

“Tylko tak dalej, dalej choć przez chwilę,
Bodaj przez mgnienie galaktyki małej!
Niechby się wreszcie z grubsza okazało,
Czym będzie, skoro jest.
A jest - zawzięty.

Zawzięty, trzeba przyznać, bardzo.
Z tym kółkiem w nosie, w tej todze, w tym swetrze.
Sto pociech, bądź co bądź.
Niebożę.
Istny człowiek.”

Tutaj także znajdujemy szereg wyrażeń wartościujących, choć ich wymiar aksjologiczny nie jest już tak jednoznaczny. Określenie „tylko tak dalej” może mieć znaczenie pozytywne – być zachętą do podążania raz obraną drogą. Może jednak odnosić się do używanej w polszczyźnie przestrogi „rób tak dalej, a zobaczysz, co się stanie”. Także tytułowe „sto pociech” może oznaczać niesienie komuś pociechy i kojarzyć się z ukojeniem, radością, przyjemnością. Może jednak także odwoływać się do frazeologizmu: mieć z kogoś sto pociech, czyli same kłopoty.

Podmiot liryczny nazywa człowieka „zawziętym” – czyli z jednej strony nieustępliwym, ale z drugiej – upartym. Ta właściwość przysługuje ludziom w całej historii i na wszystkich kontynentach, wszystko jedno, czy będzie to człowiek „z kółkiem na nosie, w tej todze, w tym swetrze”.

W ostatniej zwrotce padają charakterystyczne określenia człowieka: „niebożę”, „istny człowiek”. W całym utworze człowiek jawi się jako istota z jednej strony zawzięta, uparta, z drugiej jednak – ograniczona w swoich możliwościach, podobna do dziecka, budząca jednak sympatię.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dwie małpy Bruegla - analiza i interpretacja
2  Nic dwa razy - analiza i interpretacja
3  Głos w sprawie pornografii - analiza i interpretacjaKomentarze: Sto pociech - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-18 14:09:55

kiepska ta analiza. musze napisac rozprawke na tematczy wiersz wislawy szymborskiej sto pociech może stanowic poetycki komentarz do mysli filozoficznej antyku i niewiele z tej analizy moge wywnioskowac


2018-09-15 23:04:00

bo analiza nie jest podstawą do rozprawki ..... tam amja sie znalezc pewnie twoje przemyslenia a a analiza jest odpowiedizalna za budowe wiersza składnie i śr styl.


2018-09-07 15:44:23

fatalne...kto to napisał?!


2018-09-01 17:53:01

A mi się bardzo podoba. Jeżeli analiza jest taka kiepska to proszę bardzo sama ją napisz zobaczymy jaki będzie efekt ( na pewno kiepski) pozdrawiam autorkę :D


2018-08-26 19:21:22

Piszę pracę maturalną na temat p.Wisławy i brakuje mi, mimo całości jako bardzo dobrej próby, jednego stwierdzenia odnośnie całego utworu. Mianowicie poetka nie darzy człowieka jedynie sympatią, a wyraża poprzez asteizm(trudne słowo)swój tak charakterystyczny zachwyt.Wszystkich ciekawych odsyłam do stron lektur, a nie internetu.Pozdrawiam.
Streszczenia książek
Tagi: