Wisława Szymborska - biografia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 w Bninie (obecnie Kórnik) koło Poznania. Jej ojciec, Wincent, był zarządcą dóbr zakopiańskich hrabiego Zamoyskiego, jej matką była Anna Maria Szymborska z d. Rottermnund. Wisława mieszkała początkowo w Toruniu, później w Krakowie, gdzie uczęszczała do szkoły powszechnej i gimnazjum.

W czasie wojny uczęszczała na tajne komplety, pracowała też na kolei. Wtedy zaczęła pisać pierwsze opowiadania i wiersze, była także autorką ilustracji do podręcznika języka angielskiego „First steps in English” Jana Stanisławskiego.

Po wojnie studiowała polonistykę, a następnie socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiów nie ukończyła z powodu złej sytuacji materialnej. Od 1945 jest na stałe związana z Krakowem, co często podkreśla.

Jej debiut to wiersz „Szukam słowa” opublikowany w 1945 r. w „Walce”, dodatku literackim do „Dziennika Polskiego”. Po wojnie Szymborska (co wiele osób jej zarzuca) była związana ze środowiskiem osób akceptujących ustrój socjalistyczny. Należała do PZPR (do 1966 r.) i Związku Literatów Polskich. Jej debiut, „Dlatego żyjemy” (1952) zawierał m.in. wiersze „Młodzieży budującej Nową Hutę”, „Lenin”. Poprzedni tomik, „Wiersze” nie został drukowany, ponieważ „nie spełniał wymagań socjalistycznych”.

W 1948 r. wyszła za mąż za poetę Adama Włodka, z którym rozwiodła się w roku 1954.

Od 1953 r. była członkinią zespołu redagującego „Życie literackie”, gdzie prowadziła stałą rubrykę „Lektury nadobowiązkowe”. Była także członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika „Pismo”. W 1988 r. współtworzyła Stowarzyszenie Pisarzy polskich. Od 1995 członek Polskiej Akademii Umiejętności, doctor honoris causa Uniwersytetu Adama Mickiewicza, od 1998 honorowa obywatelka Krakowa.

W 1991 r. otrzymała Nagrodę Goethego, później Nagrodę Herdera. W 1996 r. otrzymała Nagrodę Nobla za “poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

W 1996 r. otrzymała tytuł „człowieka roku” przyznawany przez tygodnik „Wprost” oraz nagrodę Pen Clubu.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w swoim krakowskim domu we śnie. Informację tę przekazał nam o 20.48 sekretarz noblistki, Michał Rusinek. Szymborska od kilku miesięcy chorowała, w listopadzie przeszła poważną operację.

Wydała tomy poezji:

Dlatego żyjemy (1952)
Pytania zadawane sobie (1954)
Wołanie do Yeti (1957)
Sól (1962)
Sto pociech (1967)
Wszelki wypadek (1972)
Wielka liczba (1976)
Ludzie na moście (1986)
Koniec i początek (1993)
Widok z ziarnkiem piasku (1996)
Chwila (2002)
Rymowanki dla dużych dzieci (2003)
Dwukropek (2005; Nominacja do Śląskiego Wawrzynu Literackiego, kwiecień 2006 r. Nominacja do nagrody NIKE, 2006 r.)
Tutaj (2009)

Prócz wierszy publikowała felietony o książkach (w “Życiu literackim”, w “Piśmie”, “Odrze”, od 1993 w dodatku literackim “Gazety Wyborczej”), wydała w czterech tomach wspomniane już “Lektury nadobowiązkowe”. W 2000 roku ukazał się jeszcze zbiór „porad” – “Poczta literacka, czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem”. Tłumaczyła też poezję, głównie francuską.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Cechy charakterystyczne twórczości Szymborskiej
2  Niektórzy lubią poezję - analiza i interpretacja
3  Dwie małpy Bruegla - analiza i interpretacjaKomentarze: Wisława Szymborska - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-15 18:21:00

Szanowna Pani Wisławo. Pragnę podzielić się z Panią przeuroczym komplementem, który otrzymałam dzisiaj od naszej nowej praktykantki z Korei. Miejsce zdarzenia: Georgiańska kamienica na południu Dublina. Czas:przerwa kawowa Dziewczyna ma bystre spojrzenie i jest oczytana. Spogląda na mnie i powiada: 'Sylwia, jak tak na Ciebie patrze to przypominasz mi.. Wisłąwę Szymborską. Czytałam jej wiersze chinsku, bardzo mi sie podobaja'. Pani Wisławo, w czerwcu skonczyłąm 39 lat. To zaszczyt być porównaną do Pani, chociażby z wyglądu. Przesyłam serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku. Sylwia


2012-02-03 10:51:18

Podziwiałem logikę , treść i morały wynikające z wierszy PANI WISŁAWY SZMBORSKIEJ. Nikt tak dobitnie i w kilku lapidarnych słowach nie zawarł tak dużo głębokich treści. Tej mądrości będzie nam brakowalo. Żegnaj NOBLISTKO -poezja zostanie! Przed chwilą dowiedziałem się kilku detali z JEJ życiorysu?


2011-01-17 18:15:57

Serdecznie winszuje odznaczenia. Niektore Pani wiersze maja wpływ na moje zycie.Jest pani nie tylko poetka, ale mądrym czlowiekiem. Jestem Pani przyjaciółka, chociaż pani mnie nie zna.


2010-05-22 08:53:55

Pani Wisławo, czytają Pani wiersze także w pięknych willach z basenami w Phoenix, Arizona. Kiedyś powiedziała Pani, że nie wyobraża sobie aby czytano jej twórczość w takich miejscach. Bardzo proszę o podanie e-maila, lub adresu, gdzie mogłabym napisać więcej, szukałam w Internecie, ale wygląda, że nie ma Pani swojej strony. Proszę jeszcze raz o podanie jakiejś możliwości kontaktu. Serdecznie pozdrawiam z gorącej Arizony. Wanda


2010-03-01 21:10:09

Witam Pania serdecznie!Moj tesc b.powazny i inteligentny człowiek,powiedział mi ze była Pani jego nauczycielka w Prudniku.A ja nie moge znalesc powiazan w Pani biografi z oPrudniku nic.Ps.moj tesc bardzo sie ucieszyl z Pani Nobla!serdecznie pozdrawiam!!!
Streszczenia książek
Tagi: